Tipy na výlet

Ať už chcete strávit svoji dovolenou na Vysočině aktivním sportem nebo byste raději navštívili zdejší historické památky, nebudete zklamáni. Podívejte se, jaké sportovní vyžití nabízí okolí našeho penzionu nebo kam se můžete vydat na výlet za památkami.

Nové Město na Moravě

Nové Město na Moravě se nachází asi 5 km severně od penzionu Hájenka Zátoky. Doporučujeme vám navštívit stálou expozici českých sochařů nebo některou z probízajících výstav v Horácké galerii. V Horáckém muzeu můžete vidět tzv. "Vírský mlejnek", stálé expozice zaměřené na sklářství a hutnictví na Horácku nebo výstavu týkající se výroby lyží a vývoje lyžování na Vysočině. Na náměstí najdete kostel sv. Kunhuty původně ze 14. století se sgrafitovou výzdobou od malíře Karla Němce. 

Na kopci Kalvárie můžete navštívit Tři kříže, postavené jako poděkování za záchranu Nového Města před morovou epidemií. Z kopce je nádherný výhled na město i na okolní krajinu. Další úžasné výhledy jsou z Harusova kopce (v zimě zde také funguje sjezdovka) nebo z kopce Šibenice

V Novém Městě na Moravě dále najdete městské lázně, arboretum, přírodní koupaliště a mnoho výborných restaurací. Za návštěvu také stojí singletracková Cyklo aréna Vysočina.

Žďár nad Sázavou

Žďár nad Sázavou je okresní město ležící asi 10 km západně od Nového Města na Moravě. Nejznámější památkou ve Žďáru nad Sázavou je poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, zapsaný na seznamu UNESCO. Hned pod kopcem, na kterém kostel stojí, se nachází zámek s bazilikou Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše. V areálu zámku najdete Muzeum nové generace, které vám interaktivní formou představí příběh založení cisterciáckého kláštera a zámku.

V centru města se nachází kostel sv. Prokopa, vedle něj stojí kaple sv. Barbory a nedaleko nich najdete Regionální muzeum města Žďáru nad Sázavou, ve kterém se konají zajímavé výstavy. Poněkud nenápadné, ale o to zajímavější, je Modelové Království - obří modelové kolejiště s námětem Vysočiny, nacházející se v Domě kultury.

Kdo bude ze všech těch památek unavený, může si zajít do jedné z mnoha zdejších hospod či kaváren, kterých je v centru města k dvěma desítkám. V neposlední řadě se ve Žďáře (jak název města skloňují místní) vyplatí návštěva Relaxačního centra s bazénem a wellness.

Bystřice nad Pernštejnem 

Bystřice nad Pernštejnem leží asi 15 km východně od Nového Města na Moravě. Za návštěvu stojí kostel sv. Vavřince původně z 15. století. Na Masarykově náměstí, nedaleko kostela, se nachází Městské muzeum Bystřice nad Pernštejnem s více jak desítkou expozic týkajících se historie města i regionu. Nesmíme zapomenout ani na Skanzen Horácká vesnice, ve kterém najdete repliky lidových staveb z 19. století. 

V Bystřici nad Pernštejnem můžete dále navštívit plavecký bazén či lanové centrum.

Hrady a zříceniny

Pokud dáváte přednost spíše hradům a zříceninám, v okolí našeho penzionu si přijdete na své. 

Mezi nejznámější patří hrad Pernštejn, ze zřícenin pak stojí za návštěvu Aueršperk, Dalečín, Lísek nebo Zubštejn.

Další tipy na výlety

V okolí Žďáru nad Sázavou a Nového Města na Moravě najdete přes 20 betonových soch současného českého sochaře Michala Olšiaka. Sochy se zvířecími, přírodními a bájnými motivy určitě nadchnou děti i dospělé.

V trojúhelníku vyznačeném Žďárem nad Sázavou, Novým Městem na Moravě a Svratkou najdete kopce přesahující nadmořskou výšku 800 metrů nad mořem - pozoruhodné jsou především vrcholy Malinská skálaDevět skal, Žákova Hora a Tisůvka, obklopené krásnými smíšenými lesy, potůčky a studánkami.